Slovenská verzia » O obci » Všeobecne « späť

Všeobecne

dátum aktualizácie: 27.05.2019 | počet zobrazení: 47 429

Obec Modra nad Cirochou sa nachádza na severovýchode Slovenska v nadmorskej výške 207 m n. m. Leží neďaleko štátnych hraníc s Ukrajinou a Poľskom. Katastrálne územie s rozlohou 7,3 km2 sa rozprestiera vo Vihorlatských vrchoch na hlavnej trase medzi mestami Humenné a Snina.

Z administratívneho hľadiska obec patrí pod okres Humenné a nachádza sa na území Prešovského samosprávneho kra­ja.

Patrí medzi stredne veľké obce v okrese. Ani túto obec však neobchádza už dlhotrvajúci problém klesajúceho počtu obyvateľstva. Dôvodom je jednak sťahovanie mladých ľudí do zahraničia, resp. väčších miest za prácou, úmrtie starších občanov a nižší počet narodených detí.

Deti vo veku od troch rokov môžu v obci navštevovať materskú školu, ktorá je spojená so Základnou školou Modra nad Cirochou. Na základnej škole je vybudovaný prvý a druhý stupeň. To znamená, že deti si tu plnia povinnú školskú dochádzku od prvého až po deviaty ročník a nemusia dochádzať na vyučovanie do okolitých dedín, resp. miest. Po skončení vyučovania môžu navštevovať podľa vlastného výberu zaujímavé krúžky alebo školský klub detí. Na škole je taktiež zabezpečené aj ich stravovanie v školskej jedálni.

Modra je rozvíjajúcou sa dedinou, ktorá sa neustále prispôsobuje potrebám jej obyvateľov. Dôkazom toho sú investície, ktoré sa každý rok vynakladajú do jej rozvoja. Ide o investície nielen do vybudovania lepšej infraštruktúry, ale aj do podpory zamestnanosti jej obyvateľov.

Ďalšou podporovanou oblasťou je kultúra, čo dokazuje narastajúci počet zaregistrovaných občianskych združení na jej území a množstvo kultúrnych podujatí, ktoré sa tu pravidelne uskutočňujú.

Športovo založení obyvatelia a deti majú pre rozvíjanie svojich aktivít a na trávenie voľného času vybudovaný športový areál. Ten tvorí futbalové ihrisko a multifunkčné ihrisko.

Obec má taktiež nadviazané partnerské vzťahy so zahraničnými obcami. Jej partnerskými obcami sú „Modra“ v Českej republike a obec „Czarna“ v Poľsku.

« späť

Modra nad Cirochou

Kontakt:

Modra nad Cirochou 111
067 82   Dlhé nad Cirochou
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 5570535
Počet návštev dnes: 819
Technický prevádzkovateľ: K3 GROUP, s.r.o.
Za obsah zodpovedá: Obec Modra nad Cirochou