Slovenská verzia » Život v obci » Dobrovoľný hasičský zbor » História a súčasnosť « späť

História a súčasnosť

dátum aktualizácie: 24.11.2019 | počet zobrazení: 35 849

logo hasičov

História DHZ

Písal sa rok 1928, keď vo veku 45 rokov poslali z okresného úradu do obecnej školy v Modre nad Cirochou učiteľa Jozefa Ujheliho. Zo zverených chlapcov a dievčat vytvoril divadelný a spevácky krúžok. Na svoju stranu získal aj 28 odvážlivcov, s ktorými 2. januára 1930 založil Dobrovoľný hasičský zbor.

Po nadviazaní dobrej spolupráce s predstaviteľnými obce bola zabezpečená ručná striekačka na dvoch kolesách. Jej piestne čerpadlo sa nachádzalo v dosť priestrannej nádrží, do ktorej sa v prípade požiaru nalievala vedrami voda. Vodu potom dvojčlenná obsluha pumpovaním tlačila cez hadicu priamo do ohniska požiaru. Hasiči striekačku uchovávali pred nepriaznivými vplyvmi počasia v drevenej garáži. V tom čase sa už pri každom dome nachádzal aj sud s vodou, rebrík, kovový hák na dlhom porisku a naplnená debna, čo umožňovalo podstatne zrýchliť lokalizačný zásah.

Druhý hasiaci mechanizmus bol zabezpečený do našej obce v roku 1938. Bola to taktiež ručná striekačka, ale už štvorkolesová, ktorú prepravovali konským záprahom. Na jej obsluhu bolo potrebné zabezpečiť štyroch mužov. Služba na jej premiestňovanie sa rozpisovala na každého obyvateľa, ktorý vlastnil konský záprah. Ten, kto mal službu si na vráta vyvesil tabuľku s nápisom „POHOTOVOSŤ.“

Pribúdaním rokov na miesta priekopníkov hasičstva nastupovali ich nasledovníci. Po Jozefovi Ujhelim prebral žezlo veliteľa hasičov Ján Harvan, Jozef Ihnát, Andrej Harvan, Ján Gajdoš, Jozef Sivčo, František Harvan, Ján Harakaľ, Jozef Tižák, Jozef Ontkoc, Ján Gajdoš, František Ontkoc, Ján Szczygeľ, Ján Turbák a František Harvan. Predsedu DHZ vykonával čelný predstaviteľ obce. Z radov hasičov bola v minulosti vytvorená aj kapela.

V roku 1948 dostal každý člen DHZ blúzu a čiapku, takže na súťaže chodili čiastočne uniformovaní. Z našej obce boli niektorí členovia aj na školeniach v ústrednej škole v Martine, či v krajskom učilišti požiarnej ochrany v Prešove.

V roku 1956 sme dostali do obce novú striekačku DS-16. Tie potom nahradila Erenka. Od roku 1972 obhospoda­rujeme Aviu-30, ako aj PPS-12 + prívesný vozík s generál-kovanou PPS-18.

V požiarnických radoch boli už aj v minulosti ženy. Aktívnymi členkami boli: Verona Gajdošová, Helena Volovská, Pavlína Ontkocová, Mária Bončíková, Margita Halgašová, Verona Žinčaková a ďalšie.

V roku 1996 naša DHZ v spolupráci s obecným úradom uskutočnila nultý ročník „Cirošského pohára.“

Dnes náš DHZ tvorí 45 zaevidovaných členov, pričom najstarší člen má 89 rokov a najmladší 16 rokov. Tento hasičský zbor riadi 7 členný výbor.

Prví hasiči a mládež 50 roky

Avia a hasiči – r. 1972 HASIčI 1

Čestné uznanie ČSSR hasiči 2

Veliteľ DHZ Modra nad Cirochou Ján Turbák skladá sľub – 90. roky hasiči 9

Hasiči – 90. roky modranský hasiči4

Predseda DHZ Modra nad Cirochou – p. František Harvan Predseda DHZ

Súčasní hasiči – mládež modranský hasiči6

Modra nad Cirochou

Kontakt:

Modra nad Cirochou 111
067 82   Dlhé nad Cirochou
Slovenská republika

Počet návštev od 18.09.2011: 5513367
Počet návštev dnes: 753
Technický prevádzkovateľ: K3 GROUP, s.r.o.
Za obsah zodpovedá: Obec Modra nad Cirochou