« späť
Slovenská verzia » Život v obci » Školstvo » Základná škola

Základná škola

Prvá rímsko-katolícka ľudová škola v Modre bola založená už v roku 1856. Táto stará škola stála pri kostole na východnom konci dediny pri bývalej pálenici a bola len jednotriedna. Nakoľko však budova nevyhovovala požiadavkám premiestnila sa v roku 1912 do stredu obce. O dva roky neskôr sa táto budova zbúrala a v roku 1920 krátko po prvej svetovej vojne sa otvorila nová škola.

Nová škola bola umiestnená už v dolnej časti starej obce (na mieste terajšieho farského úradu). Tu sa žiaci 1. až 5. ročníka učili v dvoch triedach na dve smeny. Starší žiaci navštevovali 6. až 9. ročník striedavo v Dlhom nad Cirochou a Kamenici nad Cirochou.

zš 2

zakladná škola 1 S nárastom populácie v obci táto škola už opäť nepostačovala požiadavkám obce, a tak sa v roku 1980 začalo s výstavbou novej základnej školy pre 1. až 5. ročník. Táto budova bola postavená neďaleko cintorína a deti ju navštevujú dodnes.

Snom žiakov, ale aj ich rodičov bolo zriadiť na škole aj druhý stupeň, aby nemuseli cestovať na vyučovanie do susedných dedín, či miest. Od 1.septembra 2003 sa tento sen stal skutočnosťou. Deti už nemusia cestovať do škôl v skorých ranných hodinách a vracať sa naspäť domov neskoro poobede.

V dôsledku zmien v školskej politike, dochádza aj k zmene v školstve v našej obci. K 1. júlu 2004 sa zriadilo spoločné zariadenie Základnej školy s materskou školou v Modre nad Cirochou, ktoré funguje dodnes.

« späť

aktualizácia: 27.09.2013 | počet zobrazení: 23464

Počet návštev od 17.01.2012: 621001
Počet návštev dnes: 134