Slovenská verzia » Život v obci » TJ Družstevník Modra nad Cirochou » Z histórie futbalového klubu « späť

Z histórie futbalového klubu

dátum aktualizácie: 24.11.2019 | počet zobrazení: 28 472

logo futbal

História TJ Družstevník Modra nad Cirochou

História futbalu v Našej obci sa datuje od 50-tých rokov 20. storočia. Ako vo väčšine dedín v tom čase aj v Modre nad Cirochou oslovila táto kolektívna hra mladých nadšencov, ktorí v nej našli šport, záľubu, zábavu, či relax. Keďže v začiatkoch ešte nebolo v dedine futbalové ihrisko, chlapci využívali na futbal každú ako tak rovnú plochu na pasienkoch (napr. na Sceharu a pod.) pri pasení dobytku alebo počas voľných nedelí.

Niekoľko nadšencov prevažne z horného konca (Harakaľ Štefan, Volovský František, Savkanič Milan, Harakaľ Dušan a iní) sa s veľkým úsilím pokúsilo vybudovať prvé ihrisko na pozemku „Na hájnickej“, ktorý v tom čase patril pod správu Vojenských lesov, kde je v súčasnosti budova základnej školy. Vybranú plochu chlapci vymerali, upravili( p. Michal Gajdoš zrovnal terén) a kúpili dve vrecia trávy, ktoré vysial starý otec Františka Volovského, aby bola plocha ako tak schopná na hru. S týmto nápadom nepochodili u MNV, ktorý nevydal súhlasné stanovisko a ihrisko bolo rozorané.

Lepšie podmienky pre futbal nastali po vymeraní pozemku, pre budúce futbalové ihrisko „Na Lúkoch“(vymeri­avači: Jozef Ontkoc, Anton Harakaľ, Milan Harvilik, František Volovský). Aj keď aj na tomto ihrisku, boli počiatočné problémy (podrezaná dolná bránka a pod.) začalo sa tu už hrávať organizovane.

Sen mladých mať vlastnú telovýchovnú jednotu, futbalové ihrisko a zúčastňovať sa organizovanej hry sa začal naplňovať.

TJ bola oficiálne založená v roku 1972. Zakladajúci výbor bol v zložení:

Ján Ontkoc – predseda TJ, ktorý ju viedol 20 rokov

Štefan Harakaľ – tajomník TJ

Jozef Harvilik – pokladník TJ

Oficiálny názov sa zaregistroval Telovýchovná jednota Družstevník Modra nad Cirochou. Ďalšími alternatívami názvu boli návrhy ako „TJ Tatran,“ či „Slovan Modra nad Cirochou.“

Prvými oficiálnymi farbami boli červená a biela.

Zástava TJ bola modrá s logom bociana s futbalovou loptou.

TJ prihlásila futbalové mužstvo do súťaže v ročníku 1972–73. Prvý majstrovský futbalový zápas sa odohral na súperovom ihrisku v Kalnej Roztoke s výsledkom 3:3.

Zostava začínajúcich hráčov:

Štefan Harakaľ, Anton Harakaľ(+), Anton Gajdoš, Dušan Harakaľ, František Piškanin, Miroslav Nesrsta, Cyril Piško, Ján Hančar, Jozef Ontkoc, Jozef Ontkoc, Štefan Hančar, Milan Harvilik, Jozef Miko, Igor Savkanič, Milan Savkanič(+), František Volovský, Juraj Luksaj, Jan Harakaľ, Jozef Dudič, Miroslav Brečka, a iní.

Historický prvý majstrovský gól dal za nás pravdepodobne Milan Savkanič a druhý pridal Štefan Hančar.

Prvý domáci majstrovský futbalový zápas sa odohral na ihrisku „Na Lúkoch.“

K priaznivcom a organizátorom v začiatkoch modranského futbalu patrili Pavol Tižák, Jozef Ontkoc a neskoršie Jozef Savkanič.

Na zápasy na súperove ihriská sa cestovalo najprv na dopravných prostriedkoch JRD (Tatra, skriňová V3S). Šoférom bol Janko Gajdoš. Neskoršie sa používali prostriedky DHZ a koncom 80. rokov bol zakúpený autobus, ktorý riadil Ján Harakaľ a Michal Hančar. V 90-tých rokoch sa stal predsedom TJ: Ing. Štefan Hančar, ktorý ju aktívne kormidloval k úspechom. Neskôr ho vystriedali Ján Gajdoš, Jozef Kužma a v súčasnosti jej predsedá František Havriško.

V priebehu rokov sa v kádri futbalového A. mužstva vystriedalo veľa hráčov, jednak domácich, z blízkeho regiónu, či vojakov z neďalekých Valaškovských kasární. Niektorí pôsobili dlhšie, niektorí krátkodobo, prípadne boli na hosťovaní, alebo ešte aktívne hrajú.

Za všetkých možno spomenúť:

Anton Volovský(Džanov), Anton Harakaľ(volovský), Jozef Harvilik, Ján Harakaľ(hruška), Jan Kapuscinský, Stanislav Sivčo, Jan Miko, Jaro Žinčak, Jaro Bončík, Milan Harvan, Cyril Nesrsta, Vlado Volovský, Jozef Sivčo, Jan Kovalčin, Andrej Šovar,Laci Mihaľko, Laco Šepeľa(+), Jan Szcygeľ, Dušan Hančarik, Kamil Sokyra, Jozef Tkáč, Jozef Sopkanič, Jaro Matta, Michal Paraska, Jan Metyľ, Štefan Hančar(+), Miro Michalco, Stano Hamaďak, Andrej Gnip, Jozef Ihnát, Peter Miko, Marek Miko, Marek Hančar, Jozef Porvazník, Vlado Fencák, Milan Gajdoš, Štefan Cibuľa, Ondrej Kyseľ, Jaro Tomáš, Stano Okoš, Jozef Svistanič, Števo Milčo, Peter Hančar, Stano Matuščak, Ľubo Harakaľ, Gabria Štefan, Gabria Roman a iní výborní futbalisti.

Nadšenie pre futbal v obci bolo vždy veľké. Futbalisti po prihlásení do súťaže III. triedy, neskôr postúpili do najvyššej okresnej súťaže – majstrovstiev okresu, oblastnej ligy, kde s väčším, či menším úspechom hrávajú doteraz. Najlepším výsledkom TJ bola futbalová sezóna 2003/04 a postup do V.ligy, kde sme hrali jednu sezónu.

V 70.a 80. rokoch bola v TJ silná mládežnícka základňa. Dorastenci hrali viac rokov o majstrovstvo okresu. Družstvo žiakov svojimi výkonmi dokázalo prilákať v sobotu či nedeľu 50 i viac fanúšikov. Mládežníkom sa venovalo viacero funkcionárov a trénerov, no najviac mladým futbalistom sa venoval Jozef Porvazník. V súčasnosti TJ nemá mužstvo žiakov, ale iba dorastencov.

90. roky znamenali pre futbal v obci zánik ihriska „Na Lúkoch“, a to z dôvodu vlastníckych práv. Následne sa pre aktívny záujem obyvateľov obce vybudovalo súčasné futbalové ihrisko. Podarilo sa zorganizovať viacero brigád, na ktorých sa postupne upravil terén. Vybudovalo sa nové oplotenie ihriska, odvodnenie hracej plochy a zachytavacie siete za bránami. K futbalovému ihrisku pribudlo neskôr ešte antukové ihrisko, na ktorom sa hrával tenis a slúžilo počas rôznych spoločenských akcií. Pre pohodlie divákov sa postavilo drevené hľadisko a v roku 2004 bola dokončená budova so sociálnym zariadením. Postupom času antukové ihrisko bolo vyasfaltované a dnes slúži ako multifunkčné.

V poslednom období sa na tomto športovom areály vykonalo viacero stavebných úprav. Odstránilo sa dosluhujúce drevené hľadisko. Vybudovali sa murované striedačky. Zakúpila sa traktorová kosačka na kosenie ihriska, čo výrazne uľahčuje úpravu trávnika. Za mienku, taktiež stojí majetkovo-právne vysporiadanie pozemku pod futbalovým ihriskom a jeho okolím.

Súčasné vedenie obce plánuje ešte do budúcnosti upraviť oplotenie, záchytné siete, vybudovať nové hľadisko a záhradnú spoločenskú terasu.

2013 Finále Pohára NEXIS FIBERS a.s. a ObFZ

TJ Družstevník Modra nad Cirochou – TJ Tvarona Ulič

1.mužstvo TJ Družstevník Modra nad Cirochou 1972/73

futbalisti

2. mužstvo TJ Družstevník Modra nad Cirochou 1974/75

futbalisti2

3. mužstvo TJ Družstevník Modra nad Cirochou 1980

futbalisti 77

Prví fanúšikovia futbalu

fanušikovia

TJ Družstevník Modra nad Cirochou 2005

futbalisti3

TJ Družstevník Modra nad Cirochou 2010

futbalisti7

TJ Družstevník Modra nad Cirochou 2012

futbalistiQ

TJ Družstevník Modra nad Cirochou – sezóna 2012/2013

A. mužstvo

Súpiska:

Brankári: M.Mucha, M.Harvan, O.Demský

Obrancovia: P.Gnip, M.Okoš ©, D.Karľa, D.Harvilik, P.Bezeg, M.Porvažník

Stredopoliari: L.Hišem, L.Hreha, M.Hančár, R.Mikula, V.Škovranko, A.Bončík, P.Kohút

Útočníci: J.Rajňák, J.Kopáč, D.Valkučák, Ľ.Harakaľ

« späť

Modra nad Cirochou

Kontakt:

Modra nad Cirochou 111
067 82   Dlhé nad Cirochou
Slovenská republika


Počet návštev od 18.09.2011: 5601308
Počet návštev dnes: 731
Technický prevádzkovateľ: K3 GROUP, s.r.o.
Za obsah zodpovedá: Obec Modra nad Cirochou